2009.08.17., HétfőA mai napra volt tervezve, hogy a Vandyn keresztül kimegyek a Percy Priest Lake-re vitorlázni. A rossz hír, hogy ez nem jött össze. A főszervezőnek ugyanis túl jól sikerült a szombat esti - talán Welcome Back - parti. Neheztelni nagyon nem tudok rá, velem is fordult már elő ilyen. Inkább csak jobbulás kívánok neki. A jó hír viszont az, hogy így maradt időm megírni ezt a bejegyzést. Tehát következzen a második nap!
Szigetközi szökkenés (Island-hop)Waikikin megint nem sokat aludtam, mert viszonylag korán indult a gépem a Big Island-re. Hajnalban felpattantam az első helyijáratos buszra, és irány Honolulu reptere. Út közben alkalmam volt ismerkedni a
helyi művészettel és a helyi drive thru különlegességgel.
A drive trhu dolgokon azt hittem már nem tudok meglepődni, hiszen már hozzászoktam mind a kajáldák, mind a patikák, sőt még a drive thru bankok látványához is. A kaliforniai drive thru gyónás dolgot még mindig nehezen hiszem, viszont ez a check-in mindenképp valószerű, mókás és meglepő volt.
A szigetközi repüléshez a go! légitársaságnál foglaltam jegyet. Ennek a tudatlan választásnak volt az egyik eredménye, hogy a check-in pultnál közölték velem, hogy a járat nem a 2-es terminálról indul, hanem a szomszéd pajtából. Időben érkeztem, tehát nem vágott földhöz se a plusz várakozás, se a plusz séta. A veszprémi vasútállomáshoz (vagy a kelenföldi pályaudvarhoz?) hasonló épületben közepes sebességgel haladtak az amúgy nem túl hosszú sorok (2 db). A légitársaság alkalmazottai rendkívül segítőkészen elkérték mindenki kézipoggyászát, hogy megmutassák, hogy az általuk tervezett - az átlagosnál valamelyst kisebb befogadóképességű - kézipoggyászméret-ellenőrző dobozba ezen csomagok nagy része nem fér be. Mire ezt az utas is felfogta, a légitársaság már be is csekkelte a szóban forgó csomagot és ezzel párhuzamosan ki is állította a számlát a $10-os viteldíjról. Az én táskámat mindenképp fel kellett adnom, mert nagy is volt, meg volt is benne mindenféle olyan áru, amit az utastérbe nem engedtek felvinni. Most visszatekintve úgy érzem, sokkal találóbb lenne a cégnek a stop! pay! wait & go! név (további indoklás a visszaútnál). Ez legalább olyan catchy, mint a go! önmagában.
HNL reptéren még két említésre érdemes dolog történt. Egyrészt találtkoztam egy
mosolygós-colossal - aki Szentendre feliratú pólót viselt -, valamint a párjával. Ennél messzebb már
régen voltam otthonról, tehát még mindig jogosnak tartom az akkori kérdésemet: WTF? Gyorsan leinformáltam őket, és kiderült, hogy hawaii-on élnek, a csaj törzsgyökeres hawaii, és két éve voltak Magyarországon.
Nyilván tetszett nekik, más véleményt igaz még nem is hallottam kis hazámról. A másik érdekesség a
pilótánk volt, egy talán még huszas éveiben járó nő, a helyi tradícióknak megfelelően virággal a hajában. Finoman emelte és tette le a gépet, mégis fura érzés volt, hogy egy nő vezet. (No offense, women!)
A repülőn a kedvenc útikönyvem tanácsának megfelelően a jobb oldalon foglaltam helyet. Nem is bántam meg, ugyanis az út felét a Big Island északi partszakasza mentén nyugat-kelet irányba tettük meg. Már a
sziget északi csücskének látványa is feldobott, nem is beszélve a Waipi`o-völgyről.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgPoamMi8M9qLocalksydzfwjdqZoxYba7sjpY09Wj00DHn95fz_GYg-NDVz9spBSxuZmpQYA2fG-36-nOYRqSNxsxYVDjgZdhmDgK1NkBxdtGyicrv-TT7gL-gcuhR8q4jo3JJQJ2WMPNq/s800/IMG_4947.JPG)
Waipi`o-völgy, Big Island
A Wapi`o-völgy azért érdekes, mert annak meglátogatása tervben volt. Ugyanígy a Manua Kea 4,207 m csúcsa is:
Manua Kea (a vulkán
itt talán jobban kivehető)
JárműváltásA járatom a sziget keleti partján és annak gazdasági központjában, Hiloban landolt. Ahogy már említettem, a pilótánk simán tette le a gépet, és a csomagom visszaszerzése is problémamentesen zajlott. Nem így az autóbérlés. A foglaláskor használtam egy neten talált contract ID-t, hogy a bérlés során ne kelljen fizetnem a 25 év alattiaknak kötelező napi +$25-t. Az ID-vel jött még némi kedvezmény, valamint egy biztosítás. Nos, ez a biztosítás az, amit sajnos külön nem tudtam lemondani, hogy a sajátomat használjam, (és részben) ezért az egész foglalást újra kellett rendezni. Szerencsére a hiloi National autóbérlő társaságnál rendesek voltak, így ugyanazon az árfolyamon kaptam a kocsit, amin eredetileg foglaltam. Ezen túl a kötelező napi $25-t is sikerült a felére lealkudnom, ergo nagyon korrektek voltak. A full-size autókból viszont kifogytak, úgyhogy egy premium kategóriásat kaptam helyette: egy Ford Taurust. Ennek egyfelől örültem, mert az utolsó napokban az öt fő jobban elfért benne, másfelől viszont nem, mert az utak és a parkolóhelyek valamelyst keskenyebbek, mint az államok többi részén. Sokat azért nem problémáztam, mivel már így is majdnem délre járt az idő. Felmértem a már meglévő sérüléseket, karcokat és pár percen belül elhajtottam a fehér paripát (ménest?) a Hilo International (ITO) reptérről.
HamakuaA cél elég egyszerű volt: sötétedésre elérni a sziget nyugati partján található Kailua-Kona városába, úgy hogy közben minél többet lássak a sziget északkeleti részéből. A sziget ezen partszakasza a Hamakua nevet viseli. Mivel az uralkodó szélirány északkeleti, ezért ez Hamakua és Hilo kapja a szigeten a legtöbb csapadékot. A növényzet ennek következtében itt a legdúsabb, és itt található a legtöbb vízesés. Mindezekből legfeljebb az esőt megtapasztalva* választhattam volna a 19-es, majd 190-es autópályákat:
Nagyobb térképre váltásDe miután a helyiek meghagyták a régi autóutak egyes szakaszait, valamint a partszakaszon volt néhány igazi szörfözős strand, késztetést éreztem, hogy kisebb-nagyobb kitérőket tegyek az úton. Az első megállóm a Honoli`i Beach Park volt, ahol bőven akadt
mind boogie boardos, mind szörfös.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEigaELsmQF8Y64965VXVtKdGQxYXrb2JZWxLOomFTKGzNpug1D1mfuai68Jrsd7Ig2z2Hrva-KxG0ORyIneA09pjcioGpVhmhfXIg97FVo_h0vVySNZ0wxn8tEO5qdHndWkvmdRG_pnYZaG/s640/DSC07180.JPG)
Honoli`i Beach Park
A strand melletti utca meglehetősen meredek, és
elvileg kétirányú volt. Az Taurus egy irányba alig akart elférni rajta, a parkolásról meg ne is beszéljünk. A szörfösök látványával, valamint a Csendes-óceán morcosabb felével való gyors ismerkedés után továbbindultam északra a 19-esen. Alig pár mérföld után elértem a régi főút
scenic drive-ként meghagyott részét. Ez az útszakasz igazán jó volt, az égbolt felé tekintve szinte végig ehhez hasonló látszott:
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhRo5nfycgNMc5hdHykWD1Xhyphenhyphen-oW4bIcszhLPzVzANhnw2htReJ5i7PMExog-lRqSVCo2DXPkHnJUqXnX5UDVhVrjIN74v5XJEvlKVg4GZ8yp4dqVvTkTB-BFdRTPKwZXH2qJPus8psVK64/s640/IMG_5286.JPG)
Út közben megálltam egy
másik partszakasznál is, ahol talán először szembesültem azokkal az erőkkel, amik északkeletről eródálják, bontják a szigetet - ha lassan is, de biztosan. Ezután nem sokkal megpihentem a
What's Shakin' nevű vendéglátóipari egységben, hogy egy igazi
hawai`i hamburger formájában elköltsem ebédemet. Az ebéd befejeztével az
Akaka Falls felé tekertem a kormányt, ami sok másik itteni vízeséssel ellentétben szerencsére nem volt kiszáradva. Sőt, maga a vízesés és környéke egészen élettelinek tűnt
Laopahoehoe Pointhoz képest. Laopahoehoe főleg azzal vált híresség 1946. árpilis 1-én, hogy egy hatalmas szökőár minden viccet félretéve elsöpört 21 kisgyereket és három tanárt, buszostól,
hidastól, egyszóval mindenestől. Az esetnek azóta emlékművet is emeltek, a környéken parkban pedig tényleg csak a
szelet és a hullámok morajlását lehetett hallani, érezni. Kissé talán nyomasztó volt a hely, de emellet iszonyat szép.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjC6mJ0keS7m55rcHy-pzuCCvjADh6llexXa-o7tejykx_vB8VuIJ8buQyrJQtPK0BYeUkz4iB8uejlBsDlpMm5rgdWc3hoo3JdOkuHJi1bIPkdgv7mzyy0fV3AxA50SUNe-1Q3gGuUlgnQ/s640/DSC07208.JPG)
Laopahoehoe Point és hősünk
Továbbra is észak-északnyugatnak tartva a 19-esen, az őserdőszerű dzsumbujt rendezett
eukaliptusz ültetvények váltották fel. Zöldnek ez is zöld volt, az autókázás két ilyen műerdő között pedig különösen kellemes. A 43. mérföldkőnél - mintegy második próbálkozásra - sikerült ráhajtanom az Old Mamalahoa főútra, ami keskenyebb, tekervényesebb, lassabb és öregebb, mint az autópálya, cserébe egy csomó látnivalót nyújt. Bizonyos szakaszai erdőben vezettek, de voltak, amik egyfajta Hollandia + minidombság területen vágtak át. Talátam itt élő mezőgazdaságra utaló
traktort és
békésen legelő gulyát egyaránt. Régen ez volt a sziget éléskamrája, amikor a sziget nagyrészét szárazság, vagy más természeti csapás sújtotta, erre a vidékre mindig lehetett számítani - elsősorban friss táplálék szempontjából.
WaimeaAhogy közeledtem Waimea kisvároshoz, a levegő egyre párásabbá vált, mígnem a takaros kis települést elérve az szinte teljesen ködbe burkolózott. Waimea voltaképpen pont erről híres takaros házikók, egész évben 24/7 jelenlévő köd és enyhén belassított idő.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEivmf2FnGsOpABR1jOaL9A3uqtpsNDiIqSiGzLmfYhAby6nOUwGkEJas7Y0VvWZrp9U7_1AvvrM35AWMK7n9DxIrhkZk_e8TtOKXGaBNLTHdfLuJhU6YiZEwjhrBNW6sF2El9-xkw7Gntcs/s640/DSC07307.JPG)
Waimea
Ez így már önmagában is hangulatos volt, de ami az egész napi utazásban legjobban tetszett, azt Waimea város szélétől pár mérföldre délre tapasztaltam. Nem kellett 5 percet haladni dél felé, és a dús zöld legelők hirtelen kiszáradt fűcsomók és kaktuszok tengerévé voltozott.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiOoFa5NuIcB72Ydx8ozf8rSUnJuZj_NNKuGHw-Y9UcIwWBlprqA_X6rdF3B_8pBSA-SKFBzXlKak2iugBUoCG3PFDkSrTH5EWLhNcPmmRD_To3RGcRw9Z10sM7WCTjjq-HUz76RHMCJMv_/s640/DSC07229.JPG)
Hwy 190, Waimeától néhány mérföldre délre
A
váltás drasztikus volt, de azért Kailua-Konáig kihevertem. Út közben elhaladtam a Parker Ranch mellett (vagy átvágtam rajta), ami állítólag az egész Egyesült Államok legnagyobb területű gazdasága. Ez akkor hidegen hagyott, így sötétedésre megérkeztem a
szállásra - terv szerint. Apropó, Kailua, Kona, Kailua-Kona. Hogy is van ez? Majd a következő bejegyzésből kiderül.
*most van ilyen szó, vagy nincs?
![](https://lh3.googleusercontent.com/blogger_img_proxy/AEn0k_sKoYKhK78xakpOULZbt8Cuk-S1hc1cavz6ENsNjZOWq64bSCbqhq0wYCj3w1EAbbvpkfpZl1T03swvYrISFyxtVt8whRqWh2XTHAQQne1q94X8-Vl3_-O2tT8h1wj5L3zRggSEsPL8evUmqE4=s0-d)